"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Gelişmiş Arama İpuçları ile Daha Etkili Arayın

Bu yazımda Google arama motorunu kullanarak yaptığınız sorguları daha etkili bir hale getirmek için Google gelişmiş aramalarını nasıl kullanabileceğinize dair öne çıkan ipuçlarını paylaşacağım.

Bu özellikleri kullanmak için teknik bir bilgi ve beceriye sahip olmak gerekmez. Google’ın belirlemiş olduğu bazı operatörler, semboller ve kelimeler aracılığı ile ve sadeliğin dayanılmaz güzelliğinden faydalanarak Google aramalarınızı daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

Google’da Gelişmiş Arama yapmak ve bahsedeceğimiz Google arama tekniklerini kullanmak sizlere aramakta olduğunuz bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşmanız için aracı olacaktır ve daha keyifli bir internet deneyimi sağlayacaktır.

Sadeliğin Dayanılmaz Güzelliği

Bu cümle ile kastettiğim şey aslında basit. Google 1998 yılında kendi algoritmasını geliştirerek daha güvenilir ve daha hızlı sonuçlar getirebilen bir arama motoru olma iddiasıyla mevcut arama motorlarına rakip olarak piyasaya sürülmüştür.

Hayatımızda bulunduğu 24 yıllık bu süre zarfında Google dünyada sadece teknoloji şirketleri arasında değil, tüm endüstrinin en büyük devlerinden biri haline gelirken, bizlerin sayesinde kendi çok fazla bilgi kattı ve kendini hayli geliştirdi.

Bu yüzden aslında aramak istediğiniz şeyi daha detaylı bir hale getirmeden önce, onu olabilecek en sade hali ile araştırmayı denemenizi tavsiye ederim.

Çoğu zaman siz aramanızı tamamlayıp “Enter” tuşuna basmadan aradığınız bilgiye ulaşacaksınız.

Google Gelişmiş Arama İpuçları ve Detaylı Arama Teknikleri

Dosyalara Daha Hızlı Ulaşın

Google üzerinde belli formatta bir içerik arıyorsanız işiniz çok kolay. Bunu araştırdığınız herhangi bir konu veya iş yerinizde sizden istenen bir görevi yerine getirmek için sıklıkla yapmanızı tavsiye ederim. Bazen basit bir arama veya detaylı bir arama yerine, yıllar önce yazılmış bir döküman hayatınızı kurtarabilir.

Bunun için aramanızı şu şekilde özelleştirmeniz gerekmektedir,

[arama anahtar kelimesi] + [filetype:{uzantı}]

Daha basit bir örnek vermek gerekirse; sinema tarihi filetype:pdf şeklinde bir arama yaparsanız Google’ın listelediği “sinema tarihi” ile alakalı PDF uzantısındaki dosyalara ulaşacaksınız.

Bu sayede dergi, makale ve benzeri yayınlara ulaşmanız daha hızlı olacak ve belki sizi uzun bir arayıştan kurtaracaktır.

Belirli Bir Site Özelinde Arama Yapın

Aramak istediğiniz site zaten belli ise bu özelliği kullanmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Bunun için aramanızın başına “site:” operatörünü ekleyip içinde arama yapmak istediğiniz siteyi belirtin, ve daha detaylı bir arama talep ederseniz ardından anahtar kelimenizi ekleyin.

yandex konum ekleme site:emrekilic.net

Arama Kelimenizi Başlıkta, İçerikte veya URL’de Arayın

Arama kelimenizin doğrudan başlıkta geçtiği sonuçlara ulaşmak için intitle: sağlıklı besinler aramasını kullanabilirsiniz. Bu arama sadece ilk kelimeyi başlıkta arayacaktır, allintitle: sağlıklı besinler şeklinde yapacağınız arama ise “sağlıklı besinler” öbeğinin tamamının başlıkta olması şartını koşacaktır ve buna uygun sonuçları karşınıza getirecektir.

Aynı özelliğin sitenin başlık etiketi yerine içeriğindeki metinlerde olan varyasyonunu kullanmak için ise intext ve allintext özelliklerini kullanabilirsiniz.

Aradığınız anahtar kelimelerin sitenin URL’sinde geçen sonuçları görüntülemek için ise inurl ve allinurl özelliklerini kullanabilirsiniz.

Tam Eşleşme Kullanın

Kelime öbeğinizin başına ve sonuna tırnak işareti sembolünü ekleyerek Google gelişmiş arama özelliği olan tam eşleşme aramanızı yapabilirsiniz.

Google Gelişmiş Arama ipuçları

Bu arama ile sadece arama kelimenizi içerisinde barındıran Google tarafından indekslenmiş olan siteler karşınıza gelecektir. Bu sayede Google aramayı genişletmeyip, tam olarak aramak istediğiniz sonuçları gösterecektir.

Dahil Etme veya Hariç Tutma

Geniş kapsamlı bir arama yaptığınız zaman bazı sonuçları görmek istemeyebilirsiniz. Aramaya dahil edilmemesini istediğiniz kelimenin önüne “” sembolünü ekleyin.

futbol haberleri -fenerbahçe

Tam tersi bir aramayı genişletmek için “+” sembolünü eklemeniz, sonuçlara sembolden sonra gelen kelimeyi de dahil edecektir.

netflix + berkun oya

Alakalı Siteleri Arama

Ulaşmak istediğiniz siteye benzer içerikler barındıran diğer siteleri görmek, keşfetmek ve onlara erişmek için related:9gag.com aramasını yapabilirsiniz. Bu aramanın sonucunda 9gag.com sitesine benzer diğer siteler Google tarafından size sunulacaktır.

Hatırlayamadığınız Kelimeleri Google’a Bırakın

Bir arama kelime öbeği oluştururken, bazı kelimelerin aklınıza gelmemesi durumunda “*(asteriks veya yıldız) sembolünü kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Google ilgili karakterin bulunduğu konuma gelebilecek en alakalı içerikleri barındıran sonuçları sizlere gösterecektir.

sosyal * uygulamaları

Bu şekilde yapacağınız bir aramanın sonucunda Google size çoğunlukla “sosyal medya uygulamaları” sonuçlarını gösterecektir. Belirtmekte yarar var, ilgili boşluğu dolduran farklı ve konu ile alakalı bir indeks varsa Google onu da belirtecektir, örneğin “sosyal danışmanlık uygulamaları” gibi.

Hesaplama, Döviz, Hava Durumu

Uzun zamandır kullandığım cihazın hesap makinesini kullanmama sebebim her zaman önümde açık olan Google’a danışmanın daha hızlı ve verimli olmasıdır. Doğrudan yapacağınız hesaplama işlemini, işlem operatörleri ile belirterek yapacağınız arama size doğrudan sonucu gösterecektir.

Aynı şekilde döviz kur bilgisi öğrenmek için veya kur dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken doğrudan arama çubuğuna 1 usd veya 1 usd = try şeklinde, para birimlerinin kısa sembollerini kullanarak güncel kur bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz bölgenin hava durumuna ulaşmak da bu iki özellik kadar kolay ve işlevsel. Doğrudan hava durumu yazmanız halinde, eğer Google cihazınızın konumuna erişmiş halde ise size bulunduğunuz bölge için doğru bir hava durumu raporu sunacaktır. Eğer isterseniz aramayı özelleştirebilir ve istediğiniz bölgeyi aramanıza ekleyebilirsiniz.

winter is coming…

Adres, Saat, Ölçü Birimleri

Kolayca ulaşabileceğiniz bazı bilgiler ise bunlardır. Örneğin izmir map araması yaparak hızlıca bir haritaya ulaşabilirsiniz. time: stockholm araması ile Stockholm saat bilgisine hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca hızlıca bir ölçü birimi dönüşümüne ihtiyacınız varsa 1 km = m şeklinde kullanabilirsiniz.

Önbelleğe (Cache) Ulaşın

Bir sitenin Google’ın önbelleğine alınmış sürümünü görmek için cache:emrekilic.net aramasını yapabilirsiniz. Bu sayede arama yaptığınız site aktif durumda değilse, Google tarafından önbelleğe alınan bilgilere ulaşmanız gerektiği durumlarda bu arama tekniğini kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya İçin Etkili Arama Sembolleri

Sosyal medya platformları için hashtag aramaları için aşina olduğunuz “#” sembolü ve bir kullanıcı adını bildiğiniz bir profile daha hızlı ulaşabilmek için “@” sembolünü kullanmanız halinde sonuçlar buna uygun şekilde gelecektir.

Sonuç

Daha etkili ve profesyonel bir şekilde Google arama sonuçlarını manipüle edebilmek ve en önemli varlığınız olan zamanınızı daha iyi ve verimli bir şekilde kullanabilmek için tamamını olmasa bile bu özelliklerden birkaçını hayatınıza dahil etmenizin size faydası olabileceğini düşünüyorum.

Google Chrome Alternatifi Web Tarayıcıları: Güvenlikli, Hızlı ve Güvenilir yazımda belirttiğim üzere internette nasıl bir deneyim talep ettiğiniz tamamen sizi ilgilendirir, fakat bunu daha kaliteli bir hale getirmek için araştırma yapmaktan da bir kötülük gelmez.

Bu özellikler dışında Google’da gelişmiş aramalarınızı yönetmek için kullandığınız bir arama tekniği var mı? Yorum olarak paylaşmanız halinde herkes için faydalı olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.