"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Chrome Alternatifi Web Tarayıcıları: Güvenlikli, Hızlı ve Güvenilir

Daha Hızlı Bir İnternet Deneyimi Mümkün

Google Chrome web tarayıcısı ister istemez tüm internet kullanıcılarının karşısına bir şekilde çıkmayı başaran, günümüzün en popüler ve en çok kullanılan tarayıcısı olduğu tartışmasız bir gerçek. Bunun başlıca sebepleri; tabii ki Google’ın standart bir kullanıcı için internete açılan ilk kapı olmasından tutun, yeni aldığınız bir cihazın üzerinde zaten sizin ekstra bir indirmeye bile ihtiyaç duymadan hali hazırda yüklü gelmesine kadar sayısız sebebi vardır.

Sanırım Microsoft’un, Internet Explorer tarayıcısını yıllar boyunca sadece Google Chrome indirmek için kullandığımızdan haberi vardır.

Fakat tüm bunların yanı sıra Google Chrome web tarayıcısı kullanmak ve kullanmaya devam etmek ne kadar mantıklı? Bu tarayıcı gizliliğinize ve güvenliğinize ne kadar önem ve değer veriyor, verileriniz ne kadar güvende gibi sorular bu değerlere önem verip sorgulayan herkesin aklına gelen ilk sorular olacaktır.

Bunlar bir kenara, internette gezinti deneyiminizden ne kadar memnunsunuz? İnternette karşınıza istemsizce çıkan yüzlerce rahatsız edici reklam sizi taciz etmeye devam ederken, daha önce yaptığınız bir alışverişten yola çıkarak benzer bir ürünü gözünüze sokup, cüzdanınıza göz dikmiş halde iken bu gezintileriniz esnasında gerçekten konforlu ve direksiyonun sizin elinizde olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa Big Brother sizi izlerken, ne yapmanızı isterse onu yapmaya hazır mısınız?

Chrome önümüzdeki senenin ardından reklam engelleyici uzantıların yoluna taş koymak üzere ve bu sebeple mevcut tarayıcınızı şimdiden değiştirmek ve uyum sağlamak isteyebilirsiniz. Manifest V3 geçişi ile alakalı bilgi edindikten sonra, deneyimlediğim ve yukarıda bahsettiğim sebepler göz önünde bulundurularak kullanmanızı tavsiye edebileceğim bir kaç Chrome alternatifi tarayıcı tavsiyesinde bulunacağım.

Manifest V3 Geçişi Hakkında

Ertelemelerin ardından Manifest V3 sürümüne geçiş vakti yaklaştıkça, çoğu internet kullanıcısı reklam engelleyicilerin geleceği hakkında neler yaşanacağına dair endişeye kapılmış halde.

Ocak 2023’te gelmesi beklenen V3 sürümü ile güncellenmiş olan gizlilik ve güvenlik geliştirmelerinin ardından, mevcut popüler reklam engelleyicilerin işe yaramaz hale gelecekleri su götürmez bir gerçek.

Reklam engelleyici uzantılar, mevcut Manifest V2 versiyonunda HTTP isteklerini engellemek için Google Chrome’un “webRequest” API’sini kullanıyor. Fakat Manifest V3 bunu bertaraf ederek engellenecek adresleri “declarativeNetRequest” ile kabul edecek. Burada karşılaşılan sorun şu ki; “declarativeNetRequest” sadece 30.000 adres kabul edebiliyor, bu da mevcut reklam engelleyicilerin kullandığı adreslerin sadece %10’una denk geliyor.

Ne yapalım?

Hal böyle iken, reklam verenler ve reklam listeleyenler için ciddi bir gelir kaynağı olan fakat genel bir internet kullanıcısı için bir işkenceden daha fazlası olan reklamların engellenmesi için bir adım atılması şart.

Bunu yapmanın en kolay yolu mevcut kullanmış olduğunuz Google Chrome tarayıcısı yerine, Chrome alternatifi daha hızlı, güvenli ve en önemlisi; reklamları engelleyebileceğiniz bir tarayıcı tercih etmek olacaktır.

Google Chrome Alternatifi Web Tarayıcıları

Brave

Açık, mert, korkusuz. Bu sebeplerle Brave tarayıcı varsayılan olarak reklamları ve gizli takipçileri engelleme özelliği ile ön plana çıkıyor. Bu en basit tanımla hem sizin güvenli bir şekilde internette gezinmenize olanak sağlarken, hem de sayfaların daha hızlı yüklenmesi, daha uzun bir batarya ömrü ve mobil verinizden tasarruf etmenizi sağlar.

Brave web tarayıcı WindowsMacOSLinuxAndroid ve iOS için kullanılabilir.

Chromium tabanlı olmasından kaynaklı, Chrome uzantılarını kullanabilirsiniz.

Firefox

Yılların kızıl pandası. 2002’den beri bizlerle. Gizli takipçileri varsayılan olarak engelliyor, üçüncü taraf takip kodlarının, sosyal medya takip kodlarının, kripto madencilerinin ve parmak izi toplayıcılarının verilerinizi toplamasını otomatik olarak engelliyor.

Firefox Chromium tabanlı değil, kendileri için özel olarak tasarlanmış Quantum tarayıcı motorunu kullanıyor.

Gizliliğinizi korumak ve internet gezintinizi daha hızlı yapmanız için elinden geleni en iyisini yapan bir tarayıcı.

Son kapsamlı güncellemesi ile beraber Firefox View ismi ile yeni bir panel çıkarttılar ve bu sayede tüm cihazlardaki sekmelerinizin yönetimini kolaylıkla yapabilmeniz sağlanmakta.

Opera

Hızlı, güvenli ve zeki. Açılır pencereleri engelleme özelliği ve yerleşik bir proxy eklentisi ile gönülleri fethetmeye tüm hızı ile devam eden Opera, hafifliği ve kullanışlılığı ile tüm ışıkları üzerine çekmeyi başarıyor.

Chrome’a göre kesinlikle daha stabil çalışıyor ve kişiselleştirme özellikleri ile kontrolün tamamen size ait olduğunu hissettiriyor.

Ücretsiz ve entegre bir şekilde gelen VPN, reklam engelleyici ve takipçi engelleme özellikleri ile internet gezintinizi daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmanıza olanak sağlıyor.

Mobil uygulama anlamında, belirttiğim diğer tarayıcıların yanında en hızlı ve en güzel görünen tasarım bence Opera Web Tarayıcıya ait. Mac, Windows, Linux, iOS ve Android senkronizasyonu çok akıcı bir şekilde çalışıyor.

Ayrıca bir oyuncu iseniz size özel tasarlanmış Opera GX tarayıcısını denemenizi şiddetle tavsiye ederim. CPU, RAM ve ağ ile alakalı ayarlamalar yardımı ile daha iyi bir performans, kenar çubuğuna entegre bir halde gelen Twitch, Discord gibi uygulamalara daha hızlı erişim sağlayarak oyundan hiçbir zaman uzak kalmamanızı sağlıyor.

Sonuç

Girizgah sırasında da belirttiğim üzere nasıl bir internet deneyimi yaşamak istediğiniz tamamen sizin kararınız olmak ile birlikte, yeniliklere yelken açmak için hiçbir zaman geç değil ve denemek tamamen ücretsiz.

Bu bir sponsorlu içerik değildir, bu sebeple tamamen kendi düşüncelerim ve deneyimlerimi aktardım. Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Siz de kullanım deneyimlerinizi ve tercihlerinizi, sebepleri ile yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.